TACS Competition 2020-2021

Discover God Series: Staying Calm during Chaotic Times
February 14, 2021
Summer Reading & the Principal’s Challenge
May 28, 2021
Show all

TACS Competition 2020-2021

TACS Competition was filled with excitement, incredible talent, studious test takers, and many new challenges this year!  Due to Covid and the restrictions it involves, we knew from the very beginning competition would look very different.  While waiting for the final decisions on plans, our students at Berean Academy were already working hard studying, memorizing, reciting, practicing, creating and rehearsing for all the events involved. 

Jennifer Chambers had this to say about the students she led in the upper level music competition, “Fine Arts Competition on both the district and state levels were beyond exciting this year. We were able to work hard toward a goal, then see fruit for our labor, as each group placed and exceeded my expectations. Not having state-level competition left us disappointed last year, but we made up for it, and I know we will continue to see great results next year.”

The first section of the competition involved several subjects for academic testing for elementary all the way through high school.  Our students here at Berean studied hard, focused and recalled all they needed to acheive great scores amongst their peers on the district and state levels.

2021 State On-Site Academic Testing Results

3rd Grade:

  • 1st place Old Testament Bible – Bethany Coleman

4th Grade:

  • 1st place Old Testament Bible – Lena Renninger

5th Grade:

  • 1st place New Testament Bible – Caleb Marks
  • 1st place Science – Caleb Marks
  • 3rd place Math – Caleb Marks
  • 3rd place Creative Writing – Amelia Walker

6th Grade:

  • 2nd place Grammar – Weston Duke
  • 2nd place Science – Weston Duke
  • 3rd place Expository Essay – Ethan Keel

7th Grade:

  • 1st place Science – Honey Crisp
  • 1st place History/Geography – Lauren Marks & Zachary Samsel
  • 3rd place History/Geography – Luke Miller
  • 1st place Old Testament Bible – Zachary Samsel
  • 3rd place New Testament Bible – Emily Wilkey
  • 1st place Creative Writing: Poetry – Avery Raborn

8th Grade:

  • 1st place New Testament Bible – Elizabeth Delcamp
  • 3rd place History/Geography – Elizabeth Delcamp
  • 3rd place Science – Darby Jenkins
  • 3rd place Creative Writing: Essay – Ariel Walker

 

Another group of competition was in our Fine Arts Category. 

Our students used multiple modes of creating some incredible art pieces.  They used photography, sculpting, crafts, drawing, and painting. We have students that gave it their all and used the creative edge that God has given them to pull out some beautiful entries.  We are so thankful for our art teachers here at Berean, who teach in our students to use their creativity and gifts to glorify God, while always pointing them to the very first Creator, God himself!

Carrie Marks and Jennifer Chambers worked very hard with both our elementary and middle school students in the area of singing and music.  Mrs. Marks said, “I love seeing the students enjoy learning something new as a group.  I believe that the music they learn grows in their hearts over the period of time that we practice.  By the time they perform, the students are able to sing to the glory of God confidently representing Berean Academy.  It is a joy to spend this time with them and see them accomplish a set goal.”  We are so thankful for the love and commitment our teachers have to guide our students to love and glorify God with their talents.  These students worked hard and their efforts really paid off.

The last category of competition in fine arts was in the area of drama and speech.  These students put so much time into rehearsing, memorizing, choreographing, and perfecting each performance.  Kristy Walker had this to say about her students, “Despite many challenges while preparing for competition this year, the speech students were well prepared, showed confidence, and represented Berean well with outstanding performances. I was proud of each competitor and the teamwork shown by the speech groups.”

Fine Arts District Competition

Elementary

  • 1st place Female Vocal Solo – Olivia Powell
  • 2nd place Female Vocal Solo – Erin Bowers
  • 1st place Large Vocal Ensemble
  • 2nd place Oral Interpretation of Poetry – Amelia Walker
  • 2nd place Humorous Interpretation – Sammye Miller
  • 1st place B&W Pencil Drawing – Chesney Carson
  • 2nd place B&W Pencil Drawing – Sammye Miller
  • 1st place Mixed Media – Andy Ritchie
  • 2nd place Mixed Media – Amelia Walker

Middle School

  • 1st place Spelling – Lauren Marks
  • 1st place Female Vocal Solo – Mary Claire Chambers
  • 1st place Small Vocal Ensemble
  • 2nd place Oral Interpretation of Poetry – Sarah Lucchi
  • 2nd place place Religious Reading – Emily Wilkey
  • 3rd place Humorous Interpretation – Sarah Lucchi
  • 1st place Group Acting
  • 1st place Group Readers’ Theatre
  • 2nd place place Acrylic Painting – Maddie Guillot
  • 1st place B&W Pencil Drawing – Amelia Baze
  • 2nd place place B&W Pencil Drawing – Weston Duke
  • 1st place Digital Media – Jackson Sills
  • 2nd place place Ink Drawing – Sarah Lucchi
  • 2nd place place People and Animal Photography – Amelia Baze
  • 1st place Still Life & Macro Photography – Luke Combs

High School

  • 1st place Spelling – Hope Milligan
  • 1st place Expository Preaching – Nathan Tuckfield
  • 1st place Female Vocal Solo – Morgan McLean
  • 2nd place Female Vocal Solo – Hope Milligan
  • 1st place Brass Solo – Landon Powell
  • 1st place Woodwind Solo – Sophia Powell
  • 1st place Small Vocal Ensemble
  • 1st place Choral Group
  • 3rd place Dramatic Interpretation – Chloe Beasley
  • 1st place Oral Interpretation of Poetry – Halaina Say
  • 1st place Religious Reading – Alyssa Henegar
  • 3rd place Humorous Interpretation – Noeul Park
  • 1st place Group Acting
  • 1st place Readers’ Theatre
  • 1st place Choric Speaking
  • 1st place Zach Vonnoh

Fine Arts State Winners:

Elementary

  • 1st place Female Vocal Solo – Olivia Powell
  • 3rd place – Large Vocal Ensemble

Middle School

  • 1st place Crafts – Honey Crisp
  • 1st place Digital Media – Jackson Sills
  • 1st place People & Animal Photography – Kenzie Sims
  • 3rd place Still Life & Macro Photography – Luke Combs
  • 2nd place Spelling – Lauren Marks
  • 2nd place Religious Reading – Emily Wilkey
  • 1st place – Readers’ Theater
  • 2nd place – Acting
  • 2nd place Female Vocal Solo – Mary Claire Chambers
  • 1st place – Small Vocal Ensemble

Senior High

  • 2nd place Sculpture – Zach Vonnoh
  • 1st place Still Life & Macro Photography – Addilyn Delcamp
  • 3rd place Spelling – Hope Milligan
  • 2nd place Oral Interpretation of Poetry – Halaina Say
  • 2nd place Religious Reading – Alyssa Henegar
  • 2nd place – Acting
  • 1st place – Choric
  • 2nd place – Readers’ Theater
  • 3rd place Spelling – Hope Milligan
  • 2nd place Female Vocal Solo – Morgan McLean
  • 1st place Instrumental Brass Solo – Landon Powell
  • 3rd place – Small Vocal Ensemble
  • 2nd place – Choral Group/ Choir

National Competition Winners:

  • 3rd place Still Life & Macro Photography – Addilyn Delcamp
  • 3rd place Choric Speaking Group: Addilyn Delcamp, Chloe Beasley, Alyssa Henegar, Jenna Henry, Marissa LaFevor, Abigail Maldoff, Lauren Wigginton, Halaina Say, Kayla Posey, Emma Cameron, Noeul Park

We are so proud of our students!

Comments are closed.

Translate »